Eggs! (Or, Are Backyard Chickens Worth It?)

17 May
carton of eggs

Fresh eggs

In May of 2009, I made the grave mistake of showing my husband an article about backyard chickening in Portland. I had either forgotten or had not yet realized how tenacious Rob is when he decides on a New Hobby, and for the next three days, in every single conversation (including email exchanges, IM exchanges and pillow talk), he included some mention of raising chickens. I about lost my mind, and I did lose my temper, and I vetoed the idea of backyard chickens, and the whole thing became a fiasco.

Fast forward two years, and all is worked out. We reached a Grand Compromise: No birds in the house, and we start with just three. Now, everyone’s happy, including our three Ladies: Gertie, Winnie and Dot.

The Ladies

Gertie, Winnie and Dot

Full names: Gertrude the Red Mix (she’s a chicken-mutt), Winnifred the Barred Rock and Dorothy the Rhode Island Red. They coo and cluck and scratch and eat our bugs and dandelions and lay us eggs.

And now we’re planning to add another three Ladies to our little flock, so it seemed like a good time to evaluate our investment. Is it worthwhile to raise a few chickens for their eggs? (Entertainment value/small-talk fodder is just a bonus.)

Challenge: Eggs

The store-bought eggs contain…eggs. With white shells, but that really doesn’t matter: shell color is a function of chicken breed, and has no effect on the egg inside.

Our ladies produce eggs (duh) in different shades of brown. We raise them following the advice of Raising Chickens for Dummies, by Kimberly Willis, with Rob Ludlow.

To raise chickens, you need several important things:

  • Chickens – our Ladies were raised from day-old chicks to pullets (young chickens, old enough to live outside but not old enough to start laying yet – teenagers, basically) by a family that runs an organic farm. When the Ladies were still Little Ladies, they came home to live with us.
  • Shelter – in the interest of saving time, we bought a commercially produced coop-and-run combo, called the Eglu Go. It has worked exceptionally well for us thus far. However, we’ll be building our own coop-and-run soon in order to accommodate the three new additions. (You can bet that’ll be a DIY or Buy post!)
  • Food – the Ladies eat a commercial feed, in addition to the bugs that wander into their run and plenty of our table scraps: apple cores, strawberry hulls, cucumber seeds, green bean ends, wilted lettuce, old peaches, etc.
  • Water – they drink water.
  • Attention – ladies like attention. This holds true even when the ladies in question are chickens. Each morning, Rob collects the eggs, tops off their feed, freshens their water, gives them scraps or corn. Then he cleans and stores the eggs. Once every week or two, he cleans out their coop, gives them a bit of mulch in their run and adds straw to their nest area. We both talk to them in the morning… because ladies like attention.
  • Winter protection – we protect them as best we can. First, we only take in hardy breeds that deal well with winter. Then, we protect the north side of their run with bags of mulch, to stop the wind and keep some of the snow out. We also run a small heated wire through the coop, to keep it a little warmer in there, and put a submersible heater into their water container, to keep it liquid. Last but not least, we close them up every night, to help the coop retain their body heat.

Time and Cost Comparison

Regular store eggs last year reached a high of $1.35 per dozen Grade AA Large eggs. That’s just slightly less than $0.11 per egg. You can of course spend much more than that, but for the most basic, traditional eggs, that’s what you might have paid. They take no time to find and choose – although, you do have to check them to make sure they aren’t cracked.

For our eggs: I estimate that we’ve gotten about 520 eggs – grade unknown – from the Ladies since their first egg last July, which is 43.3 dozen eggs. (Rob was, for a long time, tracking their egg production, but kind of stopped. So it’s an estimate, but based on their historical production rates.)

We paid the farm $8 per chicken to raise them for us. We’ve spent about $120 on food and corn/oyster shell. We paid $520 for the coop and delivery (yeah, expensive, but also, very, very easy to assemble and keep clean.) The heating wire for the coop in winter cost $17, and the water heater was $10. Total investment: $691.

However, we do sell the eggs to a few friends/family for $1 per half-dozen (this is hobby, not business), which means the Ladies have also made $16 in egg sales for us.

That all works out to (an estimated) $1.30 per egg, or $15.60 per dozen. Yeesh.

Rob spends about 5-8 minutes every morning taking care of the Ladies, and another 15 minutes every week or two cleaning out their coop and adding mulch to their run.

Lifestyle Comparison

This is where DIY chickens starts to look a little better. Store-bought eggs come from chickens that live pretty sad lives. The cheapest eggs come from chickens that live in small, sometimes stacked, indoor cages. Cage-free means the chickens don’t live in cages, but it doesn’t mean they have much space – they’re still crowded into barns. Organic means the hens are fed feed that’s been grown without the use of pesticides and chemical fertilizers, but it doesn’t mean they’re antibiotic free or that their living conditions are superb.

chicken coop and run

All this space for just three Ladies.

I’m going to brag a little: Our Ladies have lots of space, lots of access to the weather (for better or worse) and while they aren’t organic, they have a varied diet of grains, fruits, veggies and protein. Frankly, they eat better than many people. We can guarantee that they’re antibiotic free. I can’t promise that they’re happy, because can chickens even be happy? But their needs are met and their lives are pretty stress-free.

Taste Comparison

egg frying

one egg, coming up!

To test the eggs, we traded a few of ours for some store-bought ones from a friend, and fried ‘em up for breakfast. Rob and I both tasted one from our Ladies, and one from the store.

trying an egg

Om nom nom nom.

We agreed that the Ladies’ eggs had a somewhat creamier flavor and buttery-ier texture. I’d say that we’re biased (because we are) but three of our “customers” have independently confirmed that our eggs taste better than the store-bought eggs. Yay. They really are delish.

PITA Factor

5.5 – Caring for chickens isn’t hard, but it is a time commitment. And a daily, in-the-morning time commitment… and I’m not a morning person. Eggs should be collected daily, and if it’s cold in the winter, the Ladies need to be closed up at night and let out in the morning. People are willing to chicken-sit if you bribe them with eggs but it’s still a bit of a PITA. Also, we made the mistake of putting the Ladies’ coop right by the house, so we’re often woken up at 6 a.m. by Ladies trumpeting their egg-laying success. Don’t ever let anyone tell you all hens are quiet. Winnie proves that they’re not.

DIY or Buy?

This is a Buy. For the time, money and effort involved in raising chickens, you’d be better served by finding a local farm (maybe a CSA? A local backyard chickener?) that provides good living conditions for its Ladies and sells the eggs. You’ll may end up paying $4-ish for a dozen, but for 43 dozen at that price, you’d still only pay $172. You’ll spend less than backyard chicken raising, will still have tasty eggs, and will know that the Ladies who made them live decent lives. And you’ll get more sleep.

We, however, will continue to have backyard chickens, because Rob adores them and we weren’t in it to save money. So, here’s the real question: What do we name our next three Ladies?

Advertisements

10 Responses to “Eggs! (Or, Are Backyard Chickens Worth It?)”

  1. Thisbearbites 05/18/2011 at 2:22 pm #

    I’ll gaurantee your eggs taste better. The better you feed you chickens – the better taste the eggs have!

  2. Ashli Norton 05/19/2011 at 11:51 am #

    You didn’t consider either a longer period of time raising the chickens, would take your cost per dozen down tremendously.

    Also, there are by products to raising chickens if you grew a garden while raising the chickens, i.e. no money spent of fertilizer, etc.

    Also, if you allow the chickens to forage more for their own food, their “feed” will be cheaper, plus there are particular food scraps that are healthy to feed your chickens, also lessening the cost of raising the chickens.

    You didn’t factor in not being susceptible to the fluctuations in egg prices over time and the independence of having eggs when you want, and the ability to sell them more than the $1.00 you sold them for (even a barter for another food with another backyard farmer would increase this value).

    Plus, you have pets that actually pay you and save you money!

    • Amanda 05/20/2011 at 9:06 am #

      Those are really good points, and all very true. I haven’t taken the time to figure it out exactly yet, but the cost per dozen starts to drop dramatically after a few years, and also with more chickens.

      And I have to say, the dog and cats don’t contribute nearly as much to the household as the Ladies do.

  3. Stephanie F 06/21/2011 at 12:07 pm #

    I will probably never do this solely because i don’t want to be awakened early in the morning. But it’s good to know that the cost isn’t quite worth it (at least not for several years, it sounds like), either.

    • Clare 02/14/2012 at 7:51 pm #

      @stephanie F
      you do not need a rooster for chickens (hens) to lay eggs, only if you want them fertilized, hens will lay eggs that you can eat regardless if a rooster is present. and hens won’t wake you up in the morning.

      • Braekel 04/19/2012 at 6:53 pm #

        Yeah that’s true, Hens don’t cock-a-doodle-doo at all. Why pay to feed and care for one not producing eggs anyway? A less obvious way to determine gender is to observe their combs, roosters have larger ones. You should know that mature roosters become aggressive if you get to close (attacking with spurs on lower backside of leg), which may hurt but probably won’t injure. Vary annoying.

  4. Adrienne 07/22/2011 at 11:37 am #

    Question!

    I’m wondering if you eat the chickens at some point. If you do, would that make the overall cost of raising chickens go down?

    • Amanda 07/23/2011 at 12:14 pm #

      We plan to eat the chickens at some point – likely, later this summer/fall. However, I’m not willing to factor that into the costs until we actually have one on the table. There’s a real possibility that neither of us here will have the fortitude required to kill the Ladies when the time comes, in which case… no chicken soup.

  5. Clare 02/14/2012 at 7:49 pm #

    how can you eat your own chickens? Wouldn’t you feel bad at all?

  6. Pamela 05/01/2012 at 8:11 pm #

    I Loved your story! We too have chickens and I am the one who brought up the subject of raising chickens. Some how my husband is the one who obsessed over it and now a $300.00 plus Chicken Coop and Run. We have 1 Barnevelder Rooster, 2 Barnevelder Hens and 5 othe hens….. We enjoy them tremendously! Fresh eggs do taste better than store bought and my friends at work love receiving any eggs that I give them. They are like family to us, they are all named and treated very well……

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: